יום שישי, 14 בדצמבר 2012

עד בעל כורחו - ג'נריקו קרופיליו


המותחן המשפטי של ג'נריקו קרופיליו נפתח במהירות ובאופן שמעורר סקרנות, אבל בסופו של דבר נסמך על סגנונו הרהוט והאגוצנטרי של הגיבור ואינו מעמיק די הצורך בנושאים שבהם מתיימר לעסוק.

כאמור, פתיחתו של הסיפור מעניינת. גואידו גואריירי, עו"ד פלילי בן 38, טיפוס מסוקס וקשוח, מתאגרף בעברו, נקלע למשבר בחייו. בת זוגו מגלה על בגידותיו ועוזבת אותו. הוא מתחיל לפתח דיכאון והתקפי חרדה. הוא מדרדר. העזרה לה הוא זקוק מבוששת להגיע. כל זה מתרחש עוד לפני עמוד עשרים. ואז, כשמצבו משתפר, מעט לאחר שהוא מטפל בעצמו על פי שיקול דעתו, הוא מקבל תיק חקירה בפרופיל גבוה - ילד בן 9 נרצח בעיירת החוף שלו, בארי, והחשוד הוא מהגר עבודה סנגאלי. העדויות הנסיבתיות כנגד מהגר העבודה נערמות.
בנקודה הזו בתקציר אני רגיל לכתוב משהו כמו: גיבור הספר עומל קשות כדי לחדור אל עובי הקורה וחושף מזימה מורכבת וכו' וכו'. במקרה של "עד" אני נתקע. אם אני רוצה לתאר מה קורה הלאה, זה משהו בסגנון: הגיבור ממשיך לרחם על עצמו תוך כדי עבודת הגנה טובה דיה מול העדויות הנסיבתיות שנאספו בחובבנות על ידי המשטרה שעשתה באופן כללי עבודה מחורבנת, ושאלות רבות שמועלות בתחילת הספר אינן נענות על ידו.
ואכן, מדובר באכזבה מבחינתי, בעיקר מפני שקרופיליו יודע לכתוב. הסגנון שלו - כתיבה מהירה בגוף ראשון - מזכיר במעט את הסגנון של המותחנים העסקיים של ג'וזף פיינדר. אבל בעוד שפיינדר מתאמץ לייצר עלילה מורכבת, קרופיליו משקיע הרבה בהגיגיו של גיבורו ופחות בעלילה. אחת הנקודות שמדגישות היבט זה היא הדיון של הגיבור עם עצמו על אנשים ש"לובשים גופייה בקיץ". על הדרך אנחנו זוכים לקבל ציטוטים של דיוויד גריי וברוס ספרינגסטין ולגלות שגואריירי מאוד אוהב לעשן מרלבורו.

הדמויות האחרות, כולל המהגר המואשם זוכות לעומק של קרטון וגם הבחורה שגואריירי פוגש במהלך הספר ומקבלת סיפור אישי מורכב יותר יוצאת בסופו של דבר די פלקטית. וזה חבל, כי קרופיליו יודע לכתוב (על פי קריאה בסופו של הספר מתגלה שמדובר באיש אשכולות - עו"ד מצליח, לוחם במאפיה, מומחה באומנויות לחימה ומסאי). לו היה משקיע גם בדמויות האחרות ובפיתוח התעלומה הספר היה מוצלח יותר.

מה שכן מעניין והוזכר כבר בביקורות אחרות שקראתי הוא התיאור של עולם המשפט באיטליה. קרופיליו חושף את הקורא באופן מעורר עניין לשיטות השיפוט והחקירה באיטליה. כדי שלא לחרב את ההנאה העיקרית מהספר, לא אפרט.

ציונים:

כתיבה: 9 טובה מאוד
דמויות: 6
תעלומה: 6 מאוד לא מפותחת
קצב: 9 מהיר ביותר

סופי: 7.5

בונוס/עונש: הפחתה של חמש נקודות על פוטנציאל מבוזבז.

סופי:7

מותחן משפטי מהיר שמבטיח ולא מקיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה